Jste svým založením spíš typ „sova“ a tudíž často a rádi ponocujete? Dokážete obrazovku televize nebo monitor vašeho počítače sledovat pravidelně ještě hluboko po půlnoci? Jenže právě tehdy potřebují vaše tělo i oči odpočinek nejvíc! Ne nadarmo se Šípkové Růžence v anglosaských zemích říká také „spící kráska“. Nedostatek kvalitního spánku urychluje stárnutí očí. Po takové probdělé noci bývají zarudlé, suché, pod očima se mohou objevit tmavé kruhy, doprovázené občas drobnými záškuby a rozmazaným viděním.
Kdo by si s blížící zimou, krátkými a většinou šedivými dny nezavzpomínal s nostalgií na prosluněné letní dny! Patříte ale mezi takové milovníky slunečních paprsků, že nevynecháte jedinou příležitost, abyste jim vystavili svou kůži a oči? Sluneční brýle považujete za jen zbytečnou bariéru proti dokonale opálenému obličeji? Tady už si nezahráváte jen s pár vráskami kolem očí, ale se skutečnými medicínskými problémy jako jsou záněty spojivek, šedý zákal, makulární degenerace, pinguekula nebo pterygium, což jsou ne příliš atraktivní výrůstky na oku nebo dokonce karcinom víček. Nosit kvalitní sluneční brýle se 100% UV ochranou se tedy vyplatí nejen z estetického hlediska!
Jak už bylo napsáno v jednom z předešlých příspěvků, vyvážená a rozmanitá strava obsahující zdroje vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin pomáhá rovněž udržovat vaše oči v kondici. Milovníci a pravidelní návštěvníci fast foodových restaurací proto budou s největší pravděpodobností trpět nedostatkem těchto důležitých látek a mohou tak očekávat hlavně věkem podmíněné choroby očí. Dostatečným příjmem tekutin můžete předcházet symptomům suchého oka jako jsou začervenání, škrábání nebo nateklá víčka.
Je známo, že kouření poškozuje téměř každý orgán v těle, oči nevyjímaje. Kuřáci mají čtyřikrát vyšší riziko oslepnutí než nekuřáci. Mimo jiné mají vyšší pravděpodobnost postižení šedým zákalem, makulární degenerací, uveitidou, suchým okem nebo diabetickou retinopatií. Pozitivní je, že odvykání v jakémkoli věku může tato rizika snížit!
Že nejste žádný hypochondr a k lékaři chodíte, až když si už sami neporadíte? Řada očních chorob nastupuje velice pomalu a plíživě, takže si dlouho nemusíte ničeho všimnout. Následky pak mohou být nevratné! Pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře by měly být, obzvlášť po čtyřicítce, samozřejmostí!
Photo: Internet, Pinterest