Jak správně pečovat o své dioptrické brýle

Určitě to moc dobře znáte, brýle se vám doma povalují všude možně, mnohdy o ně dokonce zakopáváte a když si je skutečně potřebujete dát na oči, ani přes ně pořádně nevidíte. Jak správně pečovat o své dioptrické brýle, aby vám skla i obroučky vydržely co nejdéle jako nové?

Kouzlo teplé vody

Když brýle nosíte, prakticky se nevyhnete tomu, že se velmi rychle zašpiní či zamastí. Pokud nemáte speciální ultrazvukovou čističku jako mají v optice, nemusíte zoufat. Teplá voda a obyčejný čistící prostředek na nádobí nebo tekuté mýdlo prokáží velmi podobnou službu. Brýle namydlete saponátem a poté držte pod proudem teplé vody, dokud bublinky zcela nezmizí. U některých typů obrouček dokonce ani nebudete potřebovat mokré kapky osušit, protože se prostě vypaří.

1

Pozor na kapesníky

Nikdy nečistěte skla papírovým kapesníkem, ale vždy speciálním hadříkem s mikrovlákny, který je na to určený. Bude vám chvíli připadat, že kapesník funguje víc než skvěle, a on také bude, ale jen pár týdnů. Poté na sklech spatříte i pouhým okem škrábance, které na nich vznikly právě vlivem nevhodného čištění.

2

Speciální pouzdro

Když brýle nenosíte, vždy je uchovávejte ve speciálním pouzdru. Jednak se tak vyvarujete mechanickému poškození a navíc i jejich případné ztrátě. Když je totiž budete nosit v kabelce nebo kapse s ostatními věcmi, velmi snadno je někde zapomenete nebo dokonce rozsednete.

3

Nasazujte oběma rukama

Až si příště budete brýle nasazovat nebo naopak sundávat, používejte obě ruce. Proč? Protože když budete brýle sundávat jen jednou rukou, zbytečně je poškodíte a rozvikláte pouze na jedné straně, takže vám pak nebudou správně sedět na obličeji. Tím pádem hůř uvidíte, takže brýle ztratí svůj účel.

img_2397

Pozor na vysoké teploty

Své dioptrické brýle nikdy nevystavujte vysokým teplotám. Nenoste je do sauny, nenechávejte je odložené např. za sklem auta na přímém slunci, dokonce i horká koupel může brýle poškodit. Při vysokých teplotách se totiž nenávratně poškodí antireflexní vrstva na brýlových čočkách a ty je pak nutné vyměnit.

5

Teď už víte, jak správně pečovat o své brýle tak, aby se vám neponičily a vydržely krásné co nejdelší dobu. A v některém z příštích článků vám zas prozradíme něco o tom, jaké jsou nejčastější zlozvyky při jejich nošení.

EASY LIFE
Leave a comment
Author:

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *